Pupils and headteacher in a lesson at Elms Bank

Governors

Use the drop down menu below to view Governor information. If you are interested in becoming a Parent Governor please do not hesitate to contact the school office for more details.

In the event of the school needing to utilise the Staff Disciplinary Committee, the Pupil Disciplinary Committee or the Complaints Committee, governors who are available on selected dates will form the Committee.

Meeting dates:

Standards Sub-Committee:

Monday, 25 September 2017 at 4.45pm
Monday, 22 January 2018 at 4.45pm
Monday, 14 May 2018 at 4.45pm

Resources Sub-Committee:

Monday, 2 October, 2017 at 4.45pm
Monday, 29 January 2018 at 4.45pm
Monday, 21 May 2018

Full Governing Body Meeting:

Monday, 6 November 2017 at 4.45pm
Monday, 12 March 2018 at 4.45pm
Monday, to be confirmed

Governing Body

Mrs Patricia Walton - Chair of Governors

Name: Mrs Patricia Walton

Governor Type: Co-opted Governor

Position: Chair of Governors

Start of Term of Office: 01 September 2015

End of Term of Office: 31 August 2019

Date Became a Governor: 01 September 2008

Appointed by: Governing Body

Voting Rights: Full

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: No

Any other educational establishments governed: No

Mrs Bernie Garner - Vice Chair of Governors

Name: Mrs Bernie Garner

Governor Type: Co-opted Governor

Position: Vice Chair of Governors

Start of Term of Office: 01 September 2015

End of Term of Office: 31 August 2019

Date Became a Governor: 02 March 2013

Appointed by: Governing Body

Voting Rights: Full

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: No

Any other educational establishments governed: No

Mrs Julie Hawkins - Co-opted Governor

Name: Mrs Julie Hawkins

Governor Type: Co-opted Governor

Position:

Start of Term of Office: 01 September 2015

End of Term of Office: 31 August 2019

Date Became a Governor: 23 June 2014

Appointed by: Governing Body

Voting Rights: Full

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: Yes

Any other educational establishments governed: No

Mr Nicholas Jones - Co-opted Governor

Name: Mr Nicholas Jones

Governor Type: Co-opted Governor

Position:

Start of Term of Office: 10 February 2017

End of Term of Office: 09 February 2021

Date Became a Governor: 10 February 2017

Appointed by: Governing Body

Voting Rights: Full

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: No

Any other educational establishments governed: No

Mrs Mary Freeman - Co-opted Governor

Name: Mrs Mary Freeman

Governor Type: Co-opted Governor

Position:

Start of Term of Office: 01 September 2015

End of Term of Office: 31 August 2019

Date Became a Governor: 01 June 2014

Appointed by: Governing Body

Voting Rights: Full

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: No

Any other educational establishments governed: No

Miss Stevie Watson - Staff Governor

Name: Miss Stevie Watson

Governor Type: Staff Governor

Position:

Start of Term of Office: 10 March 2014

End of Term of Office: 09 March 2018

Date Became a Governor: 10 March 2014

Appointed by: Staff

Voting Rights: Full

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: No

Any other educational establishments governed: No

Mrs Catherine Wytwyckyj (Dent) - Staff Governor

Name: Mrs Catherine Wytwyckyj (Dent)

Governor Type: Staff Governor

Position:

Start of Term of Office: 09 February 2017

End of Term of Office: 08 February 2021

Date Became a Governor: 02 January 2013

Appointed by: Staff

Voting Rights: Full

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: No

Any other educational establishments governed: No

Mrs Elaine Parkinson - Headteacher

Name: Mrs Elaine Parkinson

Governor Type: Headteacher Governor

Position: Headteacher

Start of Term of Office: 01 September 2015

End of Term of Office: 31 August 2019

Date Became a Governor: 01 September 2007

Appointed by: N/A

Voting Rights: Full

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: Yes

Any other educational establishments governed: No

Mr Mark Foster - Associate Member

Name: Mr Mark Foster

Governor Type: Associate Member

Position:

Start of Term of Office: 14 May 2015

End of Term of Office: 13 May 2019

Date Became a Governor: 06 January 2014

Appointed by: N/A

Voting Rights: N/A

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: Yes

Any other educational establishments governed: No

Saira Rana - Parent Governor

Name: Saira Rana

Governor Type: Parent Governor

Position:

Start of Term of Office:

End of Term of Office:

Date Became a Governor:

Appointed by:

Voting Rights:

Business interests:

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives:

Any other educational establishments governed:

Gillian Berry - Parent Governor

Name: Gillian Berry

Governor Type: Parent Governor

Position:

Start of Term of Office:

End of Term of Office:

Date Became a Governor:

Appointed by:

Voting Rights:

Business interests:

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives:

Any other educational establishments governed:

Catherine Preston - LA Governor

Name: Catherine Preston

Governor Type: LA Governor

Position:

Start of Term of Office:

End of Term of Office:

Date Became a Governor:

Appointed by:

Voting Rights:

Business interests:

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives:

Any other educational establishments governed:

Deputy Headteacher - Associate Member

Name: Deputy Headteacher

Governor Type: Associate Member

Position:

Start of Term of Office: 06 January 2014

End of Term of Office: 05 January 2018

Date Became a Governor: 06 January 2014

Appointed by: N/A

Voting Rights: N/A

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: No

Any other educational establishments governed: No

Mrs Fiona Palubiak (resigned 12/12/2016) - Co-opted Governor

Name: Mrs Fiona Palubiak (resigned 12/12/2016)

Governor Type: Co-opted Governor

Position:

Start of Term of Office: 01 September 2015

End of Term of Office: 31 August 2019

Date Became a Governor: 07 October 2004

Appointed by: Governing Body

Voting Rights: Full

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: No

Any other educational establishments governed: No

Sally McCann (resigned 07/11/2016) - Parent Governor

Name: Sally McCann (resigned 07/11/2016)

Governor Type: Parent Governor

Position:

Start of Term of Office: 15 May 2015

End of Term of Office: 14 May 2019

Date Became a Governor: 10 February 2009

Appointed by: Parents

Voting Rights: Full

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: No

Any other educational establishments governed: No

Nick Parnell (resigned) -

Name: Nick Parnell (resigned)

Governor Type:

Position:

Start of Term of Office:

End of Term of Office:

Date Became a Governor:

Appointed by:

Voting Rights:

Business interests: None

Relationships with school staff including spouses, partners and relatives: No

Any other educational establishments governed: No

Meeting Attendance

Name19/6/1713/3/177/11/1620/6/16
Mark FosterPresentXPresentPresent
Deputy HeadteacherPresentXPresentPresent
Mary FreemanPresentApologiesPresentPresent
Bernie GarnerPresentPresentPresentPresent
Julie HawkinsPresentPresentPresentPresent
Fiona Palubiak (resigned)ResignedResignedPresentPresent
Patricia WaltonPresentPresentPresentPresent
Elaine ParkinsonPresentPresentPresentPresent
Nick Parnell (resigned)ResignedResignedResignedResigned
Sally McCann (resigned)ResignedResignedResignedApologies
Catherine Wytwyckyj (Dent)PresentXXX
Stevie WatsonPresentPresentApologiesPresent
Nicholas JonesPresentPresent--

Resources Committee

Mrs J Hawkins
Mrs S McCann (Resigned)
Mrs F Palubiak (Resigned)
Mrs E Parkinson
Chair of committee to be confirmed

Standards Committee

Mr Mark Foster - Joint Chair
Deputy Headteacher - Joint Chair
Mrs C Wytwyckyj (Dent)
Mrs B Garner
Mrs P Walton
Miss S Watson
Mrs M Freeman

Lead Governors

Lead Governor onNameContact in School
Child Protection Governor / LAC / Safeguarding / MedicationMrs B GarnerMr M Foster / Mrs S Thomas
Quality Assurance GovernorMrs M FreemanDeputy Headteacher
Behaviour, Welfare & Attendance GovernorMrs J HawkinsMr M Foster
Literacy / Numeracy GovernorMrs P WaltonDeputy Headteacher / Mrs H Bland (English) / Mrs N Richards (Maths)
Pupil Voice GovernorMiss S WatsonTo be confirmed
Health & Safety GovernorVacancy (Mrs S McCann resigned)Miss K Bloomfield, School Business Manager & Resources Manager
Bury Governor AssociationMrs P WaltonN/A
Website GovernorMr N JonesMrs T Loftus, School Manager